• Folklórny súbor Dunaj
 • Folklórny súbor Dunaj
 • Folklórny súbor Dunaj

Články

Sledujte aj sekciu médiá

  Naši folkloristi súboru Dunaj si užili tradičnú zabíjačku

  Folkloristri si vyskúšali pravú dedinskú zabíjačku
  Pravú dedinskú zabíjačku si dnes vyskúšali členovia folklórneho súboru Dunaj v Komárne. KOMÁRNO. Za asistencie skúseného poľovníka vyrábali klobásy, jaternice, krvavnice, tlačenku, varili zabíjačkovú kapustnicu. Zo zabíjačky si každý z 27 tanečníkov i hudobníkov odnesie domov malú výslužku. Zabíjačka vyvrcholí spoločnou večerou folkloristov s novozvoleným primátorom Antonom Marekom, riaditeľom Gymnázia Ľ.J. Šuleka Ondrejom Gajdáčom a predsedom Matice slovenskej v Komárne Jozefom Černekom. Bude to naozaj bohatá večera. Pečené jaternice, klobásy, pečené rebierka, zabíjačková kapustnica a k tomu pravý slovenský zemiakový šalát, uviedol Černek, ktorý folkloristom pri zabíjačke aj pomáhal. Samotné zaklatie dvoch prasiatok, ktoré spolu vážili 250 kilogramov, zabezpečili odborníci z miestneho mäsokombinátu. Ďalšiu prácu už museli zvládnuť samotní folkloristi. Dievčatá večer pred zabíjačkou načistili cibuľu, cesnak a pripravili všetky potrebné koreniny a suroviny, ktoré k zabíjačke patria. Samotná zabíjačka sa začala v skorých ranných hodinách. Raňajky už boli presne také, ako zvykli v tento deň raňajkovať naši starí rodičia. Tvorili ich varené a pečené vnútornosti z prasiatok. Na obed bude silná mäsová polievka, pečené rebierka a vnútornosti, opísal zvyky Černek. V komárňanskom regióne sa pri zabíjačke vyrábajú z krvi a žemlí krvavnice, z ryže a uvarených vnútorností jaternice, recept na pikantnú klobásu pochádza z Maďarska. Špecialitou je pečená bravčová panenka plnená klobásovou zmesou. Časť mäsa zo zabíjačky odložia folkloristi na kapustnicu, ktorú ochutnajú návštevníci výročného predstavenia folklórneho súboru v Komárne 19. decembra. Súbor oslávi 51. výročie svojho založenia.

  Čítajte viac:
  http://nitra.sme.sk/c/5678022/folkloristri-si-vyskusali-pravu-dedinsku-zabijacku.html#ixzz184klD2Ok


Slovenský folklór v Portugalsku

Folklórny súbor Dunaj, ktorý v Komárne neprestajne funguje už viac ako 50 rokov, sa stáva z roka na rok úspešnejším. Zúčastňuje sa zvučných tanečných festivalov a vystúpení a získava si sympatie stále väčšieho množstva ľudí a divákov. Niet dôvodu sa čudovať – mladí ľudia na sebe pracujú naozaj veľa, každodenne sa snažia zlepšovať a rozvíjať svoj talent. Doteraz najväčším a najčerstvejším triumfom skupiny je výlet do vzdialeného Portugalska na celosvetový festival Folk Cantanhede, počas ktorého pod záštitou samotného prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča reprezentovali rodnú krajinu a národné zvyky.

V mestečku Cantanhede sa slávnosť ľudových tancov nekonala prvýkrát, no prítomnosť súboru zo Slovenska bola niečím novým aj pre domácich. Členovia súboru Dunaj účasť na medzinárodnej akcii obrovských rozmerov brali naozaj vážne a celé mesiace pred odchodom tvrdo trénovali a zdokonaľovali každý detail choreografie. Od vytúženého cieľa ich neodradili ani nekonečné prípravy, dlhá a strastiplná cesta nepohodlným autobusom alebo ťažké vystúpenia a drina. Zo všetkých stránok náročný pobyt prebiehal hladko a mladí tanečníci všetky vystúpenia zvládali s radosťou a úsmevom na tvári.  Pod šikovným vedením predsedu miestnej Matice Slovenskej Jozefa Černeka sa žiadne väčšie organizačné problémy nevyskytli a každé malé nedorozumenie sa s ľahkosťou vyriešilo. Práve preto sa Dunajistom v krajine vína a olív nesmierne darilo – svojou súdržnosťou a trvalou dobrou náladou si ľudí rýchlo získali a divákov naplnili pozitívnou energiou. Komárňanskí folklóristi dokázali napriek často obtiažnym podmienkam ukázať cudzincom slovenské tradície v tom najkrajšom svetle a prinútiť ich zaľúbiť sa do našich ľudových tancov a pesničiek.

 Možností na dokázanie svojich kvalít dostali naozaj mnoho – behom jedného týždňa si poradili s rekordným množstvom vystúpení, ktorých počet sa za jeden večer vyšplhal aj na číslo 4, vrátane cestovania z jedného mesta do druhého. Nebolo teda ojedinelým javom, keď sa vysilení tanečníci vracali na svoje ubytovanie vo veľmi neskorých nočných hodinách. Na druhé ráno boli samozrejme nútení s rovnakou intenzitou a elánom vykonávať povinné festivalové aktivity ako návštevy múzeí, pochody v tradičných krojoch po uliciach mesta a zúčastňovať sa rôznych iných, spoločenských akcií. Tento kolotoč sa každodenne opakoval a únava veruže zohrávala veľkú rolu v priebehu celej slávnosti. Mladé talenty sa však obdivuhodne popasovali aj s nedostatkom spánku a na ich tanečnom prejave vyčerpanosť nezanechala ani minimálnu stopu. Práve naopak – užívali si každú minútku pobytu v odľahlej krajine a čerpali silu zo všetkých výnimočných maličkostí, ktoré sa im každý deň plietli do cesty a spôsobovali úprimnú radosť a spokojnosť. Odhliadnuc od naozaj veľkého úspechu, stále sa opakujúceho, srdečného potlesku alebo dojímavého pohľadu na 4000 portugalských divákov, oceňujúcich očarujúce vystúpenie slovenskej mladeže nezabudnuteľným standing ovation, Dunajisti nadobudli aj mnoho iných, nezmazateľných skúseností. Zažili mnoho závidenia hodných situácií, spoznali rôzne svojské kultúry a získali obrovský počet nových priateľov z rozličných kútov sveta, ktorých spája rovnaká záľuba v tanci, pohybe a folklóri. Rozumeli si s každým účastníkom festivalu – s priateľskými Bulharmi sa podporovali na každom vystúpení, od exotických Tajcov sa naučili kolísať v rytmoch úplne rozdielnych ako slovanských a domáci Portugalci sa zo srdca snažili svojim hosťom vo všetkom vyhovieť. Kamarátstvo nadviazali aj s deťmi z ďalekej Litvy, po francúzsky hovoriacimi Belgičanmi či prívetivými, vždy otvorenými Grékmi. Zmiešanie mnohých národov a kultúr s odlišným zmýšľaním a mentalitou na jednom mieste dalo mladej generácii viac, ako sa na prvý pohľad zdá. Naučili sa tolerancii medzi ľuďmi a pochopili, že porozumenie sa dostaví vo chvíli, keď obe strany pristanú na určitý kompromis. Študujúca mládež na tomto nevšednom „zájazde“ doplnila aj letný deficit v učení – s príslušníkmi ostatných národov sa totiž dorozumievali výlučne po anglicky.

Medzi najpríjemnejšie stránky výletu patrili aj obyčajné, dovolenkové činnosti – hoci ich bolo pomenej, o to intenzívnejšie ich folklóristi prežívali. Potápanie  sa v ľadových vlnách Atlantiku je zážitkom na celý život, ktorým sa môžu všetci zúčastnení pochváliť. Taktiež ranné prechádzky po maličkom, no o to pôvabnejšom hosťujúcom mestečku Cantanhede utkveli v pamäti každému. Ochutnávka domácej kuchyne a obed u typickej portugalskej rodiny tiež nie je každodennou skúsenosťou, rovnako ako návšteva charakteristickej portskej vinárne. Prehliadka Gaudího umenia v Barcelone počas prestávky cestou do Portugalska sa stalo ohromnou spomienkou a spolu s kúpaním sa na preslávenej španielskej turistickej oblasti Costa Brava alebo nakupovaním a opaľovaním sa na luxusnej francúzskej riviére v Nice tvoria nezameniteľnú súčasť výletu.

Mladých nadaných ľudí však najviac zo všetkého nadchýnala práve jedinečná možnosť podať vzácne slovenské dedičstvo ďalej, cudzím osobám tak ďaleko za hranicami našej krajiny. Vďaka svojej láske k tancu a umeniu precestovali pol Európy, nadobudli večné spomienky a spoznali ľudí rôznej národnosti, ktorí napriek nepredstaviteľným vzdialenostiam rovnako silno milujú hudbu a tancu sa venujú s tou istou eufóriou, ako naše slovenské talenty. Aj keď sa deti zo súboru Dunaj s Portugalskom, ktoré im za ten krátky čas prirástlo k srdcu, lúčili so slzami v očiach a ľútosťou na duši, odchádzali s hrejivým pocitom z vynikajúco odvedenej práce a nových známostí, s ktorými si kontakt budú určite naďalej udržiavať

(autor: Tímea Becková, ?lenka súboru)

_______________________________________________________________
Južnoslovenské detské a mládežnícke folklórne slávnosti v Dulovciach 2010

V piatok podvečer 23. júla 2010 sa mesto Komárno tešilo z vystúpení folklórneho tanca, spevu a hudby. Do Komárna k nám prišli dva detské folklórne súbory Slovákov žijúcich v zahraničí – PETROVSKÁ DRUŽINA ZO SRBSKA a súbor FRAŇO STRAPAČ Z CHORVÁTSKA. Prišli nás pozvať na JUŽNOSLOVENSKÉ DETSKÉ A MLÁDEŽNÍCKE FOLKLÓRNE SLÁVNOSTI, ktoré sa konajú pravidelne v obci Dulovce v našom okrese. Je to už 14. ročník konania tohto vždy skvelého folklórneho festivalu. Tento rok sa konali 24. a 25. júla. Odohrávajú sa pravidelne na Dulovskom obecnom amfiteátri pri základnej škole.
Tieto šikovné detičky pod vedením svojich vedúcich učiteliek, nám predviedli, ako poznajú slovenské ľudové tance, hry, pesničky či riekanky. V slovenských krojoch z rôznych kútov Slovenska sa v sprievode prešli mestom a pútali divákov. Zatancovali a zaspievali pred hotelom Európa, pred mestským kinom a na hlavnom námestí generála Klapku. Tam ich vítal tancom náš domovský folklórny súbor DUNAJ. Ten sa sprievodom tiež prezentoval po meste od Mestskej Tržnice na hlavné námestie.
Všetky tri súbory potom spoločne poputovali k Domu Matice slovenskej v Komárne. Samozrejme, každý so svojím spevom a muzikou.
Pred Domom Matice slovenskej si diváci pozreli krásne vystúpenie súborov. DUNAJ prišiel medzi nás, aby odovzdal pozdravy zo Svetového folklórneho festivalu z Portugalska, na ktorom mal tú česť zúčastniť sa. Dunajisti sa podelili s dojmami z festivalu a odovzdali pamätné dary tým osobnostiam z mesta, ktoré majú podiel na umožneniu cesty do Portugalska na tento festival. Ako sme si od nich vypočuli, náš folklórny súbor tam zožal veľký úspech.
Toto podujatie v Komárne zorganizovali Regionálne osvetové stredisko v Komárne, Miestny odbor Matice slovenskej v Komárne a Dom Matice slovenskej v Komárne.

JUŽNOSLOVENSKÉ DETSKÉ A MLÁDEŽNÍCKE FOLKLÓRNE SLÁVNOSTI V DULOVCIACH už po 14. krát úspešne obhájili svoje miesto medzi tradičnými folklórnymi festivalmi na Slovensku. Festival detského spevu a tanca plný dobrej slovenskej tradičnej muziky každoročne organizuje  Miestny odbor Matice slovenskej v Dulovciach, obec Dulovce a Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Podujatie sa koná pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky pána Ivana Gašparoviča a jeho uskutočnenie podporili ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Nitriansky samosprávny kraj, Regionálne osvetové stredisko v Komárne, Nádácia Matice slovenskej a Úrad pre slovákov žijúcich v zahraničí.
Diváci mali možnosť vidieť vystupovať tieto detské folklórne súbory:
DFS Lúčik z Duloviec, DFS Inovček z Hlohovca, DFS Leváranek z Veľkých Levárov, DSF Žochárik z Topoľčian, DSF Štastné detstvo z Brezna, DFS Matičiarik z Nových Zámkov, DFS pri slovenskom kultúrno-umeleckom spolku Fraňo strapač z Markovca (Chorvátsko), DFS pri kultúrno-umeleckom spolku Petrovská Družina z Báčskeho Petrovca (Srbsko), DFS Lučinka z Clevelandu (Ohio, USA), FS Vatra z Tlmáč, FS Skowronki (Poľsko).

Program začínal už tradične v sobotu podvečer krojovaným sprievodom obcou, po ktorom organizátori na miestnom amfiteátri slávnostne otvorili festival. Počas pobytu v Dulovciach boli vedúci domácich i zahraničných súborov prijatí u starostu obce Štefana Caletku. V nedeľu dopoludnia prebehla na túto počesť i slávnostná rímskokatolícka svätá omša. Festival má pravidelne vysokú divácku účasť. Ukončilo ho slávnostné vyhodnotenie tohto ročníka.

         Mgr. Jana Valkučáková
           členka MO MS v Komárne

Pozrieť galériu k udalost si môžete na stránkach dmskomarno.sk TU a TU


_______________________________________________________________

 

 

 

 

DFS Dunajíček


Pri FS Dunaj funguje aj jeho detská frakcia
Detský folklórny súbor Dunajíček
. Prineste k nám Vaše dieťa a dajte mu možnosť rozvinúť jeho talent.

viac...

Najbližšie vystúpenie


  Budeme vás včas informovať

  viac...časopis folkór
Predplaťte si časopis Folklór

Počúvame rádio Janko Hraško. A Vy?

Dunaj na Facebooku